پوشش ۷۰ درصدی دانش آموزان کهگیلویه و بویراحمد در برنامه‌های پیشگیری ایدزبشیر آرمان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۲۱ هزار و ۳۰۰ دانش آموز در ۱۴۰ آموزشگاه متوسطه دوم آموزش‌های لازم مربوط به پیشگیری مبارزه و همچنین شناخت این بیماری را فرا می‌گیرند.
وی افزود: این آموزش‌ها توسط ۱۰۵ رابط آموزشی ۵۶ زن و ۴۹ مرد در ۱۳ شهرستان و منطقه کهگیلویه و بویراحمد ارائه می‌شود.
رئیس اداره سلامت و تندرستی آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: برای رابطان آموزشی کارگاه‌های ضمن خدمت در مورد بیماری‌های واگیر به مدت یک روز در مرکز استان برگزار شد.
وی عنوان کرد: همچنین کارگاه آموزشی برای کارکنان اداره کل آموزش‌وپرورش استان در رابطه با پیشگیری و مبارزه و راه‌های شناخت بیماری ایدز برگزار شد.
آرمان گفت: اجرای صحیح طرح‌ها، برنامه‌ها و مناسبت‌های بهداشتی بر اساس شاخص‌های اعلام شده از سوی وزارت آموزش و پرورش از وظایف اصلی کارشناس مسئولان و کارشناسان سلامت نواحی و مناطق است.
۱۴۸ هزار دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی ابتدایی، متوسطه، فنی و حرفه‌ای، کار و دانش، بزرگسالان، آموزش از راه دور، غیرانتفاعی و پیش دبستانی در کهگیلویه و بویراحمد مشغول تحصیل هستند.
این تعداد دانش آموز در ۲ هزار و ۸۷۰ مدرسه در ۱۳ منطقه آموزشی مشغول به تحصیل هستند.
ایدز نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی (اچ، آی، وی) ایجاد می‌شود.
تا پایان سه ماهه اول امسال ۲۰۸ نفر مبتلا به بیماری ایدز در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی و ثبت شده که از این تعداد ۲۴ نفر در مرحله بیماری پیشرفته، ۵۸ نفر تحت درمان و سه نفر زن باردار هستند.
تعداد افراد تخمینی مبتلا به بیماری اچ.آی.وی در استان حدود ۶۰۰ نفر است.
هم اینک ۱۰۵ نفر رابط آموزشی در رشته‌های مختلف از جمله بهداشتی، درمانی و روانشناسی اعم از مرد و زن در حال برگزاری کارگاه‌های آموزشی با موضوع ایدز در مدارس استان هستند.
اچ، آی، وی بیشتر از طریق آمیزش جنسی محافظت نشده، انتقال خون آلوده، سرسوزن آلوده و از مادر به فرزند در طول بارداری، زایمان یا شیردهی منتقل می شود.
بعضی از مایعات بدن مانند بزاق و اشک قادر به انتقال اچ، آی، وی نیستند.
خبرنگار: فهیمه قهرمانی**انتشاردهنده: سید ولی موسوی
۹۸۶۸/۶۱۱۰انتهای پیام /*


پاسخ دهید