به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، شرکت اسپیس‌ایکس(SpaceX) در ساعات پایانی جمعه شب، یک محموله 1950 کیلوگرمی را شامل تجهیزات مورد نیاز فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی، بار دیگر برای ناسا ارسال کرد و موفق به ثبت رکورد 50امین فرود موشک خود شد.

طبق معمول در این پرتاب هم موشک فالکون پرتاب شد و دقایقی بعد در پایگاه کیپ کاناورال در فلوریدا فرود آمد.

“جسیکا اندرسون” مهندس اسپیس‌ایکس در بخش کنترل ماموریت گفت: موشک فالکون برای 50امین بار در تاریخ اسپیس‌ایکس به زمین نشست!  چه یک نمایش زنده شگفت انگیزی از فرود بود.

این مأموریت از آن جهت چشمگیر بود که “ایلان ماسک” مدیرعامل اسپیس‌ایکس اعلام کرد که این فرود در شرایطی انجام شد که وزش باد با سرعت 40 کیلومتر تا 48 کیلومتر در ساعت کار را بسیار دشوار کرده بود. با این حال وی گفت که می‌خواسته با فرود در این شرایط، مرزها را جابجا کند.

آزمایش‌های علمی ارسال شده به ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) در این ماموریت شامل کفش‌های آدیداس برای تجزیه و تحلیل لایه گذاری و آزمایش نرمی و راحتی در شرایط بی وزنی، مطالعه‌ای برای شرکت “Delta Faucet” به منظور حفاظت و طراحی بهتر سردوش حمام و مدل‌های سه بعدی بافت قلب و روده است. این محموله همچنین شامل برخی از خوراکی‌های خوشمزه برای فضانوردان مانند میوه، آب نبات و شکلات بود.

این مأموریت همچنین آخرین باری است که یکی از کپسول‌های اصلی “دراگون” متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس برای باربری به ISS استفاده می‌شود. از این پس، این شرکت از “دراگون” نسل دوم که برای حمل خدمه، بزرگتر ساخته شده برای ارسال تجهیزات استفاده خواهد کرد.

این ماموریت 20امین ارسال محموله از جانب اسپیس‌ایکس بود. درمجموع اسپیس‌ایکس از سال 2012 تاکنون تقریباً 45 هزار و 360 کیلوگرم بار را به ISS ارسال کرده و تقریباً همین مقدار را به زمین بازگردانده است.

اسپیس‌ایکس باید بهار سال جاری میلادی فضانوردان ناسا را ​​به ایستگاه فضایی بین المللی ببرد و همچنین قصد دارد طی چند سال آینده گردشگران را به بازدید از این ایستگاه فضایی بفرستد.

انتهای پیام