به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه خبری پلیس، سردار ‘تقی مهری’ در مراسم افتتاحیه 35 مرکز مانیتورینگ در سطح استان‌های کشور در مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا با تبریک هفته ناجا از امنیت به عنوان یکی از ارکان مهم توسعه در همه حوزه ها نام برد و اظهارداشت: امنیت در حوزه رفت و آمد، جزو وظایف مهمی است که پلیس راهنمایی و رانندگی به عهده دارد؛ استفاده از فناوری های نوین یکی از رویکردهایی است که پلیس راهنمایی و رانندگی آن را دنبال می‌کند.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده قبلی در پلیس راهنمایی و رانندگی، گفت: اقدامات ارزشمندی از جمله بازنگری قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی و بحث استفاده از فناوری‌های نوین و اعمال قانون الکترونیکی مدنظر قرار گرفت که موجب رضایتمندی مردم شد.
رئیس پلیس راهور ناجا، راه‌اندازی سامانه راهور 120 و سامانه «سپهتن» را از دیگر اقدامات عنوان و بیان کرد: هم‌اکنون سامانه سپهتن در همه اتوبوس‌های بین شهری اجرایی و عملیاتی شده و امروز توانستیم از این سامانه بهره خوبی ببریم.
سردار مهری با اشاره به افتتاح مرکز مانیتورینگ در 35 استان کشور، گفت: با استفاده از این سامانه که مجهز به دوربین ثبت تخلف و پایش تصویری است، پلیس راهور ناجا می‌تواند در لحظه تخلفات رانندگی را پایش و رصد کند.
وی با بیان اینکه در سطح کشور یکهزار و 300 دستگاه و سامانه دوربین ثبت تخلفات وجود دارد، گفت: با بیش از 750 دستگاه دوربین نظارتی که پلیس راه استان‌ها به واسطه آنها به کنترل تردد هموطنان می‌پردازد؛ به دنبال این هستیم که اقدامات بیشتری در استان‌ها صورت گیرد تا ماموران راهور در استان‌ها پایش و رصد بیشتری داشته باشند تا به واسطه آن امنیت در رفت و آمد، آخرین وضعیت جاده‌ها و همچنین محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها کنترل شود.
سردار مهری تصریح کرد: با افتتاح سامانه‌های هوشمند، ناوگان پلیس راهور هم در حوزه برون شهری و درون شهری اشرافیت کاملی خواهد داشت و کاربران ترافیک نیز بهره‌برداری لازم را خواهند کرد.
رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه جریمه‌ها باید هوشمند باشد، گفت: کارت خودرو و موتور سیکلت به صورت هوشمند صادر می‌شود و بایستی به سمتی برویم تا خدمات به صورت هوشمند و الکترونیک صادر شود.
این مقام ارشد راهور ناجا با بیان اینکه هم اکنون مجهز به دوربین لیزرگان شده‌ایم، گفت: دوربین‌های نظارتی،‌ ثبت تخلف و لیزرگان به بیش از 10 هزار دستگاه رسیده و قرار است تا پایان برنامه‌هایی که توافق کرده‌ایم 1888 دوربین جدید نصب شود
که کار نصب بیش از 1200 دستگاه آن انجام شده و بقیه دوربین‌ها تا پایان تابستان 97 نصب و راه اندازی خواهد شد.
وی به 217 هزار کیلومتر جاده شریانی بین شهری و نیز 450 هزار کیلومتر معابر درون شهری اشاره و بیان کرد: هم اکنون 10 مرکز مانیتورینگ در داخل شهرها داریم که نیاز بیشتری احساس می‌شود.
سردار مهری با بیان اینکه درسال 84 ، 28 هزار جانباخته داشتیم که این آمار در سال 95 به کمتر از 16 هزار نفر رسید، گفت: از هفته ناجا در سال گذشته تا مرداد ماه امسال، شاهد کاهش 577 نفری جانباختگان در سوانح بودیم که این آمار 4 درصد از مدت مشابه کمتر است.
اجتمام**9105**1193**1021
تنظیم:معصومه نیکنام**انتشار: حسین نوروزیان

*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaejانتهای پیام /*