به گزارش ایسنا، دکتر حمید پیروی در نشست خبری نخستین کنگره ملی دانشگاه و کووید -۱۹ که امروز در دانشگاه شریف برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر ما شاهد  مشکلات روانشناختی در بین جامعه از جمله جوانان و دانشجویان باشیم باید بیشتر از این توجه مسئولان  را جلب این موضوع کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: برای دوران پسا کرونا سه سناریو در دانشگاه ها می توانیم داشته باشیم اول اینکه یا به وضعیت سابق آموزش بر میگردیم  و در این شرایط  دانشجویان در خوابگاه ها و کلاس های درس حاضر می شوند.

رئیس مرکز مشاوره و سلامت دانشگاه تهران افزود: دوم اینکه  ممکن است بگوئیم در شرایط کرونا اتفاقی از نظر سلامت روح و روان برای دانشجویان نیفتاده و حتی سلامت روان دانشجویان افزایش و تاب آوری آنها بیشتر شده است.

وی تاکید کرد: سناریوی سوم این است که بگوئیم سلامت روان دانشجویان تحت تاثیر کرونا آسیب دیده است و باید برای این موضوع راهکاری اندیشیده شود.

دکتر پیروی خاطرنشان کرد: سازمان بهداشت جهانی تاکید کرد از سال ۲۰۱۶ اضطراب و افسردگی ۵۰ درصدافزایش یافته است و ممکن است بعد از کرونا این آمار مجدد افزایش یابد. بنابراین نگران وضعیت روانشناختی دانشجویان در دوران پسا کرونا هستیم.

دبیر اجرایی اولین کنگره ملی دانشگاه و کووید -۱۹ با اشاره به اینکه این کنگره به بررسی سلامت روان دانشجویان می پردازد، گفت: جلسات داوری این کنگره ۱۱ دی ماه برگزار شد تعدادی مقاله در این کنگره به صورت  آن لاین ارایه می شوند و ۱۵۰۰ نفر می توانند در این برنامه علمی مشارکت کنند. ما گواهی برای شرکت کنندگان صادر میکنیم و سامانه ای برای ارائه مقاله راه اندازی خواهد شد.

پیروی تاکید کرد: ما در دانشگاه تهران با ۲۲ هزار دانشجو مستقیما ارتباط گرفتیم مسائل اقتصادی و اجتماعی و سلامتی را بررسی کردیم و حتی برای اولین بار در آموزش عالی طرح کارنامه سلامت روان دانشجویان شاغل به تحصیل را بررسی کردیم.

وی در پایان گفت: در مجموع استرس دانشجویان نسبت به قبل از کرونا بیشتر شده است و  دانشجویان ورودی جدید بیشتر تحت تاثیر شرایط و آسیب های ناشی از کرونا قرار گرفته‌اند.

انتهای پیام