به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، دانشمندان می گویند نوزادان ۸ ماهه می‌توانند اصول اولیه دستور زبان را قبل از شروع صحبت درک کنند.

محققان فرانسوی اخیرا ۱۷۵ کودک هشت ماهه فرانسوی را آزمایش کردند و برای آنها یک نوار زبان پخش کردند و مشاهده کردند هنگام گوش دادن به آن نوارها به اشکال مرتبط نیز نگاه میکنند پس از آن محققان دریافتند نوزادان بین محتوا کلمات و دستور ونقش آنها تفاوت قائل هستند.

کلمات دستوری (Function words) شامل ضمایر یا حروف اضافه است ، در حالی که کلمات محتوایی شامل اسم، فعل و صفت هستند.

“جودیت گرویان” (Judit Gervain) نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه پاریس گفت: اغلب اعتقاد بر این است که دستور زبان چیز پیچیده ای است اما کودکان تا سن دو سالگی کلمات بسیاری یاد می گیرند.

وی ادامه داد: طی این مطالعه ما دریافتیم که آنها همزمان با شروع به یادگیری کلمات ، شروع به یادگیری گرامر نیز می کنند.

دکتر گراوین توضیح داد: ما از “روش ترجیح نوبت سر” (head turn preference procedure) استفاده کردیم که طی آن نوزادان یک جا می‌نشینند و به دایره‌های بلندی که در جلوی آنها و در هر طرف قرار دارد، نگاه میکنند سپس ما در آن لحظه اندازه گیری کردیم که یک کودک چند لحظه برای دیدن دایره وقت میگذارد و میزان توجه آنها را اندازه گیری کردیم و دریافتیم که نوزادان قادر به درک اصول اولیه گرامر هستند .

این محققان تاکید کردند: یافته های ما نشان می‌دهد که نوزادان هشت ماهه نسبت به فرکانس و اطلاعات موقعیت در ورودی زبان حساس هستند. علاوه بر این، آنها از این اطلاعات برای ایجاد درک دستور زبان ابتدایی استفاده می کنند.

انتهای پیام