به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، الماس ها بسیار زیبا هستند و معمولا برای مراسم نامزدی و عروسی ثروتمندان یکی از موارد ضروری است، اما علاوه بر گران بودن، خسارات زیست محیطی و اجتماعی زیادی را نیز با خود به همراه دارد.


اما اگر راهی دیگر برای ساخت الماس به جای بیرون آوردن آن از اعماق زمین وجود داشته باشد، چه می‌شود؟


“دیل وینس” میلیونر و دوستدار محیط زیست انگلیسی اعلام کرده است که قصد دارد الماس‌هایی بسازد که کاملاً از آسمان گرفته شده باشند و با استفاده از گاز کربن دی اکسید(CO2) الماس تولید کند.


وی از سنگ‌های تولیدی خود به عنوان “اولین الماس های تأثیر صفر در جهان” یاد می‌کند، به این معنی که تولید آنها هیچ تاثیر منفی بر محیط زیست ندارد. وی حتی ادعا می‌کند که با گرفتن CO2 از هوای آسمان می‌تواند به مقابله با آلودگی هوا نیز کمک کند.


“وینس” گفت: ساختن الماس از آسمان و از هوایی که تنفس می‌کنیم، یک ایده جادویی است. این کار، کیمیاگری مدرن است. ما برای داشتن الماس، دیگر نیازی به استخراج از زمین نداریم و می توانیم از آسمان الماس استخراج کنیم.


روش “وینس” حتی توسط موسسه بین‌المللی گوهرشناسی معتبر شناخته شده است.


کارشناسان و دوستداران محیط زیست به طور فزاینده ای نگران استخراج الماس و تأثیرات زیست محیطی و اجتماعی آن هستند. طبق گفته “گاردین”، ​​تحقیقات تخمین می‌زنند که استخراج الماس می‌تواند منجر به استفاده از 1030 گالن (3890 لیتر) آب و تولید بیش از 238 پوند(108 کیلوگرم) کربن دی اکسید شود. تازه این‌ها بدون در نظر گرفتن شرایط غیرانسانی نحوه استخراج الماس‌ها است.


“وینس” توضیح داد که الماس‌های جدید او از طریق یک فرآیند ایمن به نام “رسوب بخار شیمیایی” ایجاد می‌شود که این شامل قرار دادن یک “دانه الماس” در یک محفظه مهر و موم شده است. سپس این محفظه همراه با گاز متان غنی از کربن تا 800 درجه سانتیگراد گرم می‌شود. در نهایت عناصر کربن حاصل از گاز متان با “دانه الماس” پیوند می‌خورند و یک الماس ایجاد می‌کنند.


در این فرآیند، کربن دی اکسید مستقیماً از هوا تأمین می‌شود و هیدروژن مورد نیاز برای ساخت متان با تقسیم مولکول‌های آب باران با استفاده از دستگاه الکترولیز با انرژی تجدیدپذیر تولید می شود.


انتهای پیام