محمدابراهیم سقزچی در نشستی که شامگاه چهارشنبه 20 آذرماه، با موضوع «اصلاح آیین‌نامه کرسی‌های آزاد اندیشی» در مرکز رفاهی شماره یک دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، با بیان اینکه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها در سال 1376 تاسیس شده است، اظهار کرد: اسلامی شدن دانشگاه‌ها یک مطلوبی است که باید به آن برسیم و آن‌گاه آن دانشگاه، دانشگاه ایده‌آل و مطلوب ما خواهد بود، همچنین توصیه می‌شود به سند دانشگاه اسلامی به عنوان یک پشتوانه حقوقی توجه  شود تا بتوان از مزایای حقوقی آن استفاده کرد.


وی در پاسخ به سوالی در خصوص اعمال نظر نهادهای بیرون دانشگاهی در اجرا یا عدم اجرای کرسی‌های آزاد اندیشی، بیان کرد: باید بین قانون ضعیف و اجرای بد یا ضعیف قانون تمایز قائل شویم. در متن آیین‌نامه صراحتا به منع ورود نهادهای بیرون دانشگاهی اشاره شده است و این امر به بد اجرا شدن قانون در آن دانشگاه‌ها برمی‌گردد.


وی در پاسخ به نقد برخی نمایندگان به شورای نظارت، گفت: در ترمیم شورای نظارت تلاش خواهیم کرد که در آن مشکلات پرتکرار بازبینی و رفع و رجوع شود.


عضو کمیته تدوین سند دانشگاه اسلامی کشور ادامه داد: بعضی از مباحث جایگاه تخصصی دارد و ورود آن مباحث به سطح جامعه و خیابان می‌تواند ضایعات و تبعاتی داشته باشد. همچنین تشکیل مجامع استانی  می‌تواند راهگشای کرسی‌های آزاد اندیشی باشد. از کرسی‌های آزاداندیشی برای اصلاح مدیریت و دانشگاه استفاده نشده است.


محمد غفاری، معاون فرهنگی  وزارت علوم تحقیقات و فناوری نیز در پاسخ به پرسش نماینده دانشگاه فرهنگیان مبنی بر اینکه چرا دانشگاه‌های ستادی در هیچ آیین نامه‌ای لحاظ نمی‌شوند، بیان کرد: دانشگاه‌های ستادی اقتضائاتی دارند و  قوانینی که برای آن دیده شده است با دانشگاه‌های دیگر متفاوت است، دانشجویان این دانشگاه‌ها و نیز ماموریت و رسالتی که دارند، متفاوت‌اند و این موضوع تنها مربوط به دانشگاه فرهنگیان نیست. دانشگاه‌های پیام نور و علمی کاربردی نیز این چنین‌ هستند. گرفتاری‌هایی که در دانشگاه‌های ستادی داریم در بقیه دانشگاه ها نداریم. این موارد را در شیوه‌نامه‌ها لحاظ کرده‌ایم. در شورای سیاست‌گذاری دانشگاه‌های ستادی را دیده‌ایم.


وی در خصوص حضور افراد کم‌تخصص و بی‌تخصص  و پایین آمدن شأن دانشگاه‌ها بیان کرد: دانشگاه‌ها نباید جایی برای حضور این افراد باشد و هیئت نظارت علاوه بر استعلام‌های لازم باید در وجه اول به عنوان نظارتی ببیند که این موضوعی که قرار است بحث شود موضوعیت دارد. آنقدر شأن دانشگاه را پایین آورده‌ایم که هرکس از بیرون پیدا میشود می‌خواهد بیاید در دانشگاه صحبت کند، درحالی که آن شخص  از لحاظ مرتبه علمی و معرفتی آن جایگاه را ندارد.


انتهای پیام