به گزارش ایسنا، بانک سلول‌های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، وظیفه تهیه، تولید، کنترل کیفی، تکثیر و توزیع انواع رده‌ها و نمونه‌های سلولی استاندارد را برعهده دارد. هر یک از این نوع سلول‌ها، شناسنامه مشخص و منحصر به فردی دارند که منجر به اعتبار آنها در زمینه تحقیقات مختلف می‌شود. مجموعه‌های سلولی متنوع با کاربردهای گوناگون در بانک سلولی نگهداری می‌شوند و برحسب تقاضای محققان، دانشجویان و اساتید حوزه زیست پزشکی و همچنین، شرکت‌های داروسازی و تولیدکننده فراورده‌های بیولوژیک، در اختیار آنها قرار می‌گیرند.

دکتر عبدالرضا دانشور آملی، مدیر بانک سلول‌های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در خصوص این فراخوان گفت: بانک سلول‌های انسانی و جانوری این مرکز در راستای تامین رده‌های سلولی معتبر مورد نیاز محققان  کشور، طرح اهدای رده‌های سلولی با کاربرد تحقیقاتی به بانک سلول‌های انسانی و جانوری را ارائه می‌نماید. این بانک، آمادگی دریافت انواع نمونه‌های سلولی از محققان کشور را دارد؛ لذا محققان، اساتید و دانشجویان دانشگاه‌ها و سایر مراکز علمی و تحقیقاتی که مالکیت رده سلولی خاصی را برعهده دارند، رده‌های سلولی خود را به منظور استفاده عموم پژوهشگران به اشتراک می‌گذارند و از مزایای اهدای نمونه سلولی بهره‌مند می‌شوند.

وی افزود: این فرصت برای کلیه شرکت‌های فعال در حوزه زیست فناوری و تولید فراورده‌های بیولوژیک، اساتید، دانشجویان و محققان کشور فراهم است تا رده‌های سلولی و نمونه‌های بیولوژیکی را که در اختیار دارند به مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اهدا نمایند. به اشتراک گذاشتن نمونه‌های بیولوژیک ارزشمند، موجب توسعه و پیشرفت صنعت زیست فناوری و زیست پزشکی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی موجود در کشور، خواهد شد.

دکتر دانشور آملی ابراز امیدواری کرد که با ترویج فرهنگ اهدا و اشتراک‌گذاری دستاوردهای علمی، زکات علم را به جا آورده و گامی در نهادینه کردن این اقدام پسندیده برداشته شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، از مزایای اهدای رده‌های سلولی با کاربرد تحقیقاتی برای اهدا کنندگان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱) نمونه سلولی اهدا شده در شرایط امن و مطمئن در تانک نیتروژن فاز بخار نگهداری می شود.

۲) کلیه تست‌های کنترل کیفی برای بررسی کیفیت سلول، عدم آلودگی قارچی، باکتریایی و مایکوپلاسما و تعیین هویت  نمونه سلولی اهدا شده (برای اعتبار بخشی به آن) به صورت رایگان انجام شده و شناسنامه سلولی معتبر به اهدا کننده ارائه خواهد شد.

۳) اهداکنندگان می‌توانند علاوه بر رده سلول اهدایی خود، سایر رده‌های سلولی موجود در کلکسیون‌های سلولی بانک سلول‌های انسانی و جانوری را تا سه بار و بدون پرداخت هزینه به صورت کرایوویال فریز شده و یا کشت‌یافته در فلاسک دریافت کنند.

انتهای پیام