به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، دانشمندان سرانجام میزان تابش روی سطح ماه را اندازه گیری کردند و دریافتند که به طور شگفت آور و نگران کننده ای زیاد است.

تحقیقات جدید نشان داده است که فضانوردان مأموریت “آرتمیس” که از سوی ناسا برای بازگشت به سطح کره ماه در سال ۲۰۲۴ برنامه ریزی شده باید تابش ۲۰۰ برابر بیشتر از آنچه در زمین یافت می‌شود را تحمل کنند.

این اندازه گیری‌ها در ژانویه ۲۰۱۹ توسط مأموریت فضاپیمای رباتیک “چانگ ای ۴”(Chang’e ۴) متعلق به چین انجام شد و در قالب یک تحقیق در مجله Science Advances منتشر شده است.

چینی‌ها فاش کردند که کاوشگران ماه به طور متوسط ​​روزانه با دوز تابش معادل ۱۳۶۹ میکروسیورت در روز مواجه می‌شوند.

“سیورت” یکای اس‌آی “دوز معادل”(Dose Equivalent) در فیزیک پزشکی است. نام این واحد از نام فیزیکدان سوئدی “رالف ماکسیمیلیان سیورت” گرفته شده است.

محققان در مصاحبه‌ای با CNN توضیح دادند که این مقدار حدود ۲.۶ برابر بیشتر از قرار گرفتن روزانه در معرض تابش کیهانی در ایستگاه فضایی بین‌المللی است، البته در فواصل کوتاه می‌توان آن را ایمن دانست.

“رابرت ویمر-شووینگروبر” فیزیکدان دانشگاه “کیل” گفت: میزان تابشی که ما در ماه اندازه گرفتیم حدود ۲۰۰ برابر بیشتر از سطح زمین و ۵ تا ۱۰ برابر بیشتر از پرواز از نیویورک به فرانکفورت است. از آنجا که فضانوردان بیش از مسافران یا خلبانان در پروازها در معرض این میزان تشعشع قرار می‌گیرند، این یک مواجهه قابل توجه است.

در این مطالعه، این تشعشعات، “پرتوهای کیهانی کهکشانی”(GCR) نامیده شده و گفته شده که ممکن است در طولانی مدت دارای عوارض شدیدی برای سلامتی فضانوردان باشد که از جمله آنها می توان به آب مروارید، سرطان، بیماری‌های تخریب کننده سیستم عصبی مرکزی یا سایر سیستم‌های اندام باشد.

محققان همچنین در مورد قرار گرفتن در معرض “حوادث بزرگ ذرات خورشیدی”(SPE) با محافظ ناکافی هشدار دادند. این رویداد ممکن است باعث ایجاد اثرات حاد مشکل ساز برای سلامتی شود.

اما اینها برای مأموریت “آرتمیس” به چه معناست؟ در حال حاضر، فضانوردان در این مأموریت معروف قرار است دو هفته در کره ماه بمانند و دو پیاده روی یا ماه پیمایی را انجام دهند. اما آیا این برنامه ها با توجه به این یافته های جدید تغییر می کند؟ فقط زمان می تواند پاسخ دهد. در این بین، فضانوردان برای سفر تاریخی خود سخت تمرین می کنند و ما برای آنها آرزوی موفقیت می کنیم.

انتهای پیام