سخنگوی ستاد مرکزی اربعین: بیش از یک میلیون و ۵۰ هزار روادید برای زائران صادر شده استشهریار حیدری روز پنجشنبه در حاشیه سفر رییس ستاد مرکزی اربعین حسینی به قصرشیرین و بازدید از زیرساخت های این مرز رسمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: فعالیت کنسول های دایم عراق در ایران و دفاتر ۱۲ گانه صدور روادید به صورت ریالی انجام می شود.
وی اظهار کرد: با تمهیدات صورت گرفته، ۲ هزار و ۴۰۰ شرکت زیارتی و همچنین سه شرکت مورد تایید سفارت عراق در امر دریافت مدارک برای صدور ویزا اقدام می کنند و همچنین چهار دفتر دائم کنسولی عراق در کرمانشاه، اهواز، مهران، مشهد و ۱۲ دفتر موقت صدور ویزا در نقاط مختلف جغرافیایی کشور در راستای صدور ویزا اقدام می کنند.
وی با بیان این که همه امکانات و خدمات برای اسکان و تغذیه زائران در داخل و خارج از مرزهای چهارگانه خسروی، مهران، شلمچه و چذابه فراهم شده گفت: روند ثبت نام زائران و صدور ویزا عادی است.
سخنگوی ستاد مرکزی اربعین، همچنین امکانات و زیرساخت های لازم در مرز خسروی را برای تردد زائران را مطلوب ارزیابی کرد و اظهارداشت: مرز خسروی قدیمی ترین مرز ایران با عراق برای تردد زائران عتبات عالیات است که از استاندارد های لازم بین المللی برخوردار است.
حیدری ، وجود مکان های اقامتی بسیار مناسب در مرز خسروی و قصرشیرین از جمله هتل ها و مهمانپذیرهای اسکان مسافران و زائران و همچنین نزدیکی مسیر آن به بغداد را از ویژگی های بسیار مطلوب در این منطقه بیان کرد.
طبق تصمیم ستاد مرکزی اربعین قرار است امسال ۵۰۰ هزار تن از زائران کشورمان و زایران اتباع خارجی از مرز رسمی خسروی در ایام اربعین حسینی به کربلای معلا عزیمت کنند.
شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ساخته شده تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.
مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد، کربلا، کاظمین و سامراست که این مرز رسمی تا بغداد پایتخت کشور عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد.
عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و این مجموعه در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.
قصرشیرین با ۲۷ هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.
مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.
۷۰۷۹/۳۰۱۲/۸۰۶۶ خبرنگار:نازنین باباخانی ** انتشار دهنده:علی مولویانتهای پیام /*


پاسخ دهید