هوشنگ بازوند روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در مرحله اسکان موقت یک اتاق حدود 12 متری به همراه یک انباری برای نگهداری اسباب و وسایل خانواده‌های زلزله ‌زده ساخته می شود که البته این انباری ممکن است یک چادر باشد.
وی عنوان کرد: قرارداد ساخت اسکان موقت با طرف سازنده فردا شنبه نهایی و جزئیات آن اعلام می شود.
به گفته بازوند، ‌این اتاق ها در کنار خانه های آسیب دیده زلزله زدگان ساخته می شود تا پس از بازسازی ساختمان های تخریب شده، برای مردم قابل استفاده باشد.
زلزله کرمانشاه به هفت شهرستان و یک هزار و 950 روستای استان کرمانشاه خسارت وارده کرده و طبق برآورد اولیه دست کم 31 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دیده اند؛ یعنی حداقل باید 31 هزار اتاق برای زلزله زدگان ساخته شود.

** نایلون،‌ مهمترین نیاز فعلی
طی چند روز گذشته هزاران خودروی شخصی، ‌وانت و کامیون مملو از چادر، ‌پتو، ‌پوشاک و اقلام خوراکی از سراسر کشور راهی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه شده اند.
اکنون وضعیت به گونه ای است که مسئولان تاکید دارند، دیگر نیازی به این اقلام وجود ندارد.
استاندار کرمانشاه به ایرنا گفت که ‘اکنون مهمترین نیاز مردم در مناطق زلزله زده نایلون و تا حدودی وسایل گرمایشی است.’
بازوند همچنین تاکید کرد: مردم نیکوکار و خیر کشورمان کمک های خود به زلزله زدگان را به سمت کمک نقدی ببرند و به شماره حساب اعلام شده از سوی هلال احمر واریز کنند.

**توزیع نامناسب کمک‌ها
حجم کمک های ارسالی و البته توزیع بی برنامه و نادرست آن از روز پنجشنبه، سبب ایجاد صحنه های ناراحت کننده ای شده است.
این در حالی است که برخی مناطق دورافتاده به این اقلام اضافی نیازمند هستند؛ البته سیل کمک های ارسالی بسیار بیشتر از حجم تقاضای کنونی است و به همین دلیل مسئولان تاکید دارند نوع کمک ها بسته به نیاز زمانی باید تغییر کند و حتما استمرار باشد.
استاندار کرمانشاه هم با تایید وجود مشکل در توزیع کمک های مردمی در مناطق زلزله زده گفت: این نحوه توزیع بیشتر از سوی مردم نیکوکاری است که خودشان اقدام به خرید، ‌انتقال و توزیع کمک ها می کنند.
او اظهار داشت: این کار در روند توزیع خلل ایجاد می کند اما بنای ما سخت گیری بر مردم نیکوکار و ممانعت از ابراز حس نوع دوستی و همدلی آنان نیست و نمی خواهیم آنان را برای دادن کمک ها به هلال احمر اجبار کنیم.
زلزله 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 کیلومتری بخش ازگله، 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب مرکز کرمانشاه رخ داد که تاکنون(ظهر جمعه) 436 کشته و بیش از 10 هزار و 179 مصدوم در استان داشته است.
شدت این زمین لرزه به اندازه ای بود که کل غرب کشور تا بخش هایی از تهران را لرزاند و مردم چندین کشور منطقه به ویژه عراق آن را احساس کردند.
7444/8066 خبرنگار:عبدالله الماسی ** انتشاردهنده:علی مولویانتهای پیام /*