دکتر مجید سرسنگی در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب از تدوین سند پیوست فرهنگی دانشگاه تهران خبر داد و اظهار کرد: از اسفند ماه سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا تغییرات جدی در حوزه برگزاری کلاس‌های آموزشی، امور پژوهشی و به طور کلی سیستم فعالیت علمی دانشگاه‌ها ایجاد شد و دانشگاه‌ها به سمت برگزاری مجازی کلاس‌ها و دیگر فعالیت های آموزشی و پژوهشی خود حرکت کردند به طوری که حتی برخی از جلسات دفاع پایان نامه یا رساله دانشجویان نیز به شکل مجازی برگزار شد. دانشگاه تهران جزو اولین دانشگاه‌های بود که با توجه به زیر ساخت‌های نسبتا خوبی که در حوزه فضای مجازی و آموزش‌های الکترونیکی داشت به هیچ عنوان گزینه ی تعطیلی دانشگاه را نپذیرفت و فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی خود را از طریق فضای مجازی و زیر ساخت‌های الکترونیکی ادامه داد.


معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران خاطر نشان کرد:  در حال حاضر آموزش مجازی یک واقعیت است که در همه دانشگاه‌های کشور ما و دیگر کشورهای جهان در پیش گرفته شد و حتی برخی کشورهای آمریکایی و اروپایی اعلام کردند که ترم آینده کلاس‌های خود را به صورت مجازی تشکیل می‌دهند.  در کشور ما وضعیت و شیوه ی برگزاری ترم تحصیلی آینده بستگی به وضعیت شیوع کرونا و همچنین نظر ستاد ملی مقابله با کرونا دارد.


دکتر سرسنگی تاکید کرد: در صورتی که بیماری کرونا تا ترم تحصیلی آینده رفع نشود دانشگاه‌ تهران این آمادگی دارد که ترم آتی را به شکل مجازی برگزار کند تا از هدر رفتن وقت دانشجویان و سرمایه نیروی انسانی کشور جلوگیری شود و دانشگاه نیز به تعطیلی کشانده نشود چرا که تعطیلی این مراکز آسیب‌های زیادی به دانشجویان و در دیدی کلان تر به کشور می‌زند.


وی یادآور شد: فضای آموزش مجازی ملزومات فرهنگی، اخلاقی و تربیتی خاص خود را دارد و وقتی ما از این فضا برای آموزش و پژوهش استفاده می کنیم حتما باید  این ملزومات را نیز بشناسیم به همین جهت با توجه به مباحثی که از سال‌های قبل درباره لزوم تدوین پیوست فرهنگی برای هرگونه فعالیت اجرایی در کشور مطرح بوده است، دانشگاه تهران با احساس این نیاز در حوزه استفاده از بستر مجازی برای فعالیت های آموزشی، پژوهشی و اداری تصمیم گرفت سندی را برای شفاف کردن ملزوات فرهنگی این امور تدوین کند. 


معاون فرهنگی دانشگاه تهران ادامه داد: در حال حاضر تدوین سند فرهنگی آموزش‌های مجازی در این دانشگاه به پایان رسیده است و منتظر هستیم این سند در شورای فرهنگی  و در نهایت در هیات رئیسه دانشگاه تهران مطرح و مورد تصویب قرار بگیرد، فکر می‌کنیم این سند تا حد زیادی بتواند خلاءهای فرهنگی را که در بحث فعالیت های مجازی دانشگاه وجود دارد، پر کند و پشتوانه ای قوی برای این نوع فعالیت ها باشد. در واقع این سند به ملزومات فرهنگی مرتبط با چهار گروه مرتبط با آموزشهای مجازی شامل: “دانشجویان”، “اعضای هیئت علمی”، “کارکنان” و “مدیران دانشگاه” می‌پردازد.


دکتر سرسنگی تاکید کرد: وقتی ما می‌خواهیم از تکنولوژی استفاده کنیم و دانشگاه را وارد فضایی متفاوت می‌کنیم باید حتما ملزومات فرهنگی و اجتماعی آن را در نظر داشته باشیم و آن را برای دانشجویان، مدیران و کارکنان و اعضای هیات علمی تبیین کنیم تا همه بدانیم در شرایط فعلی چگونه رفتار کنیم چرا که آموزش مجازی صرفا یک بحث فنی نیست، بلکه به عقیده ما به شدت با مباحث فرهنگی گره خورده است.  


وی خاطر نشان کرد: سند تدوین شده در دانشگاه تهران، که به نظر می‌رسد اولین پیوست فرهنگی در حوزه آموزش‌های مجازی در دانشگاه‌ها می باشد، قابل تسری در دانشگاه‌های دیگر نیز است. اگرچه امکان دارد دانشگاه‌های دیگر براساس مقتضیات و شرایط خود بخواهند تغییراتی را در این سند ایجاد کنند.


معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران ادامه داد: یکی از ابعاد و کاربردهای سند پیوست فرهنگی آموزش‌های مجازی به بحث صداقت در امتحانات مربوط است. در واقع سند تدوین شده به نوعی وظایف و نقش هر یک از اقشار دانشگاه را تبیین می‌کند تا  اطمینان حاصل کنیم همان طور که به لحاظ تکینکی این آموزش ها در فضای مجازی به خوبی پیش می رود به همان شکل فضای فرهنگی آموزش‌های مجازی نیز مطابق با شأن دانشگاه و کشور باشد.


انتهای پیام