دکتر سید حسین حسینی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه از فروردین ماه مجوز رسمی برای برگزاری آنلاین جلسات دفاع پایان نامه و رساله دکترا به واحدها داده شد، اظهار کرد: اگرچه گلایه چندانی در این حوزه نداشتیم اما بی تردید قطعی اینترنت، پهنای باند اینترنت برای دانشجویان شهرستانی را با مشکلات مواجه کرده است اما با این وجود می توان گفت این بستر تا حدود زیادی مشکلات دانشجویان را برطرف کرده است.

وی با بیان اینکه با شیوع ویروس کرونا فضای جدیدی در حوزه آموزش ایجاد کرد که حتی با عادی شدن شرایط هم ادامه خواهد داشت، افزود: به عنوان مثال در جلسات دفاعیه رساله دکترا باید یکی از اعضای تیم داوران از خارج از دانشگاه باشد که گاه ممکن است این دانشگاه و استاد آن در استان دیگری باشند و حضور آن استاد در جلسه دفاع همراه با هزینه هایی باشد اما با این شرایط می توان حضور داور خارجی را به صورت مجازی داشت تا از این ظرفیت استفاده شود.

معاون آموزشی دانشگاه تهران با بیان اینکه بدین ترتیب می توان از حضور مجازی اساتید خارج از کشور هم استفاده کرد، گفت: بدین ترتیب استاد راهنمای دوم، مشاور و یا داور خارجی می تواند به صورت آنلاین و برخط باشد.

حسینی با بیان اینکه دانشگاه تهران از سال ۸۴ این ظرفیت را در کشور ایجاد کرد و تعداد قابل توجهی از رشته های آموزشی در مقطع ارشد را به صورت الکترونیکی برگزار کرد، افزود: همه این موارد معطوف به دانشجویان داخلی بود اما با ظرفیت ایجاد شده می توان نسبت به پذیرش دانشجویان خارجی برای برگزاری دوره های آموزشی مشترک استفاده کرد. البته این موضوع اقتضائات خاص خود از قبیل برنامه درسی، محتوای برنامه درسی، زبان و … دارد.

انتهای پیام