به گزارش ایسنا، دکتر سید احمد معتمدی در دومین کارگاه همتایابی بین‌المللی حوزه نانو الیاف در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار کرد: دانشگاه به عنوان یک نهاد مدرن از بدو شکل‌گیری در دنیا سیر تحولی را دنبال و سه نسل مختلف را تجربه کرده است.

وی افزود: دانشگاه‌های نسل اول یا آموزش محور، مبتنی بر فعالیت‌های تعلیمی است. دانشگاه‌های نسل دوم با ظهور تحقیقات پایه شکل گرفتند و عموما پژوهشی و مبتنی بر فعالیت‌های تحقیقاتی هستند؛ اما دانشگاه‌های نسل سوم با ظهور تحقیقات کاربردی و نیاز محور شکل گرفته‌اند.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: مهم‌ترین مولفه‌های دانشگاه نسل سوم، رهبری و مدیریت، تبادل دانش و ارتباط با آموزش کارآفرینی، فرهنگ و ساختار دانشگاه، مأموریت، سیاست و استراتژی دانشگاه ارزشیابی و مهم‌تر از همه بین‌المللی‌سازی دانشگاه‌ها و توسعه ارتباطات همه‌جانبه علمی است.

دکتر معتمدی گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم، توسعه تعاملات بین‌المللی را اصلی‌ترین برنامه خود قرار داده است.

وی افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر که قدیمی‌ترین دانشگاه صنعتی کشور به‌شمار می‌رود و اکنون دارای بیش از ۱۵ هزار دانشجو است، از سال ۸۶ دارای برنامه راهبردی بوده است و بر اساس برنامه راهبردی باید این دانشگاه در سال ۱۴۰۴ جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گیرد.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان کرد: در راستای اقدامات بین‌المللی‌سازی، این دانشگاه پروژه ویژه‌ای را برای برقراری ارتباط مؤثر با کشورهای آسیایی و به‌ویژه کشور ترکیه در دستور کار خود قرار داده و در چند ماه گذشته با عقد بیش از ۹۰ قرارداد موفق تبادل دانشجو، توانسته است فرصت‌های بی‌نظیری را برای دانشجویان و اساتید خود فراهم کند.

دکتر معتمدی اضافه کرد: ایجاد یک هاب قدرتمند منطقه‌ای به رهبری دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حال شکل‌گیری است که بی‌شک حضور و همکاری موثر اساتید و دانشگاه‌های نه تنها کشورهای منطقه، بلکه کشورهای فرا منطقه‌ای نیز می‌تواند موجب توسعه و رونق هر چه بیشتر این شبکه عظیم شده و منافع علمی و مالی این مجموعه را تامین کند.

وی خاطرنشان کرد: کارگاه‌های همتایابی علمی یکی از بروزترین و مؤثرترین روش‌های ایجاد شبکه اعتماد مابین محققان است که تاکنون با یکدیگر آشنایی نداشته و در راستای همکاری‌های علمی در حوزه‌های مختلف مانند آموزشی، پژوهشی و فناوری تمایل به همکاری دارند.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار کرد: در حوزه بسط روابط بین‌الملل گلوگاه اصلی نبود شناخت کافی یا اعتماد طرفینی در شروع همکاری است که کارگاه‌های همتایابی علمی در راستای رفع این نقیصه از کارآمدترین روش‌ها به نظر می‌رسد.

دکتر معتمدی گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر از ابتدای تأسیس معاونت امور بین‌الملل، تجربه اجرای موفق سه کارگاه همتایابی علمی با بنیاد پژوهش آلمان (DFG)، موسسه پژوهش‌های علمی فرانسه (CNRS) و هیات آموزش، تحقیقات و نوآوری فدرال سوئیس (SERI) را توسط دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی داشته است که کارگاه‌ها نتایج بسیار مؤثری داشته‌اند که می‌توان به ۸ گرنت آغازین برای تعریف پروژه و یک گرنت اصلی مربوط به انجام پروژه که توسط اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر و همتایان آلمانی از موسسه DFG اخذ شده، اشاره کرد.

وی افزود: در سال ۱۳۹۷ دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر نسبت به تدوین سند اجرایی و اخذ موافقت‌های لازم از هیات‌رئیسه اقدام کرد و در مهرماه همان سال اولین کارگاه بین‌المللی همتایابی علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با موفقیت برگزار شد که در این رویداد ۹۰ شرکت‌کننده داخلی و خارجی از بیش از ۱۳ کشور دنیا در دانشگاه صنعتی امیرکبیر حاضر شدند. همچنین تنوع دانشگاه‌های خارجی بالغ‌بر ۲۲ دانشگاه و موسسه بود که در پنج کارگروه ساماندهی شدند.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار کرد: کارگاه علمی همتایابی فناوری نانوالیاف برای ایجاد نگرش تحقیقات صنعتی و همگرایی فعالیت‌های پژوهشی در اعضای هیات‌علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در دو بخش همتایابی و نمایشگاهی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.

انتهای پیام