به گزارش ایسنا، دکتر غلامحسین رحیمی شعرباف در این نشست که با حضور دکتر نوذری؛ رئیس دانشگاه مازندران و دکتر معتمدزادگان؛ رئیس پارک علم و فناوری مازندران، دکتر نعمت‌زاده؛ رئیس پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری دانشگاه و دکتر سید جعفر هاشمی؛ مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان مازندران برگزار شد، به نقد و بررسی وضعیت دانشگاه‌های تخصصی کشاورزی کشور پرداخت و گفت: عدم استقبال از رشته های کشاورزی در مقطع کارشناسی در سال های آتی، در تحصیلات تکمیلی هم اثرگذار خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه معضل پیش رو نیازمند بازنگری در طرح آمایش است، اظهار کرد: باید برای رشته‌های کشاورزی نیازسنجی کاربردی و منطقه‌ای صورت گیرد.

رحیمی با بیان اینکه فعالیت‌های تحقیقاتی باید اثر بخشی خود را در سطح جامعه نشان دهند و زمینه ساز بی نیازی کشور شوند، از فعالیت پژوهشگران دانشگاه در ثبت ارقام برنج و تولید بذرهای گواهی شده تقدیر و تشکر کرد.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با بیان اینکه دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری از نظر تحقیق و پژوهش در جایگاه خوبی قرار دارد، افزود: انتظار می رود با اجرای طرح های تحقیقاتی کاربردی بیشتر و قرارداد با بخش های خصوصی و همچنین ارائه خدمات آزمایشگاهی و تولید بذر گواهی شده سطح درآمد های دانشگاه افزایش یابد.

دکتر تیموری، رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری نیز در این نشست با اشاره به قدمت ۴۷ ساله دانشگاه گفت: دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با داشتن بیش از ۳۰۰۰ دانشجو و ۱۴۱ عضو هیات علمی در انجام مأموریت اصلی و پاسخ‌گویی به نیازهای آموزشی، علمی، پژوهشی و فناورانه با ارایه راه حل‌ هایی برای مسایل حال و آینده جامعه و صنعت در عرصه‌های منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی گام بر می دارد.

وی به قرارگیری دانشگاه در لیست ۲۲ دانشگاه ایرانی در نظام رتبه‌بندی دانشگاه‌ها یا یورَپ از میان ۲۵۰۰ دانشگاه برتر جهان اشاره و عنوان کرد: مقالات چاپ شده در مجلات معتبر در سال ۱۳۹۹ بیش از ۷۴۰ مقاله است.

تیموری با بیان اینکه در سال ۹۹ طرح‌های تحقیقاتی انجام شده درون دانشگاه ۵۶ و برون دانشگاهی ۱۶ طرح بود، اظهار کرد: تهیه سند توسعه آب استان مازندران و تهیه سند توسعه بخش کشاورزی استان مازندران و همچنین بررسی و ارزیابی مسائل و مدیریت آب و ارائه راهکارهای ارتقا و بهبود در استان مازندران از پروژه‌های سفارشی دانشگاه بوده است.

وی به توجه در اولویت بخشی به آموزش کشاورزی با ساماندهی نظام پذیرش دانشجو به ویژه برای رشته های کشاورزی و منابع طبیعی با نگاه حمایتی به جای پذیرش دانشجو بدون آزمون اشاره کرد و گفت: باید برنامه ریزی برای پرورش نیروی بهره بردار به عنوان کشاورز آینده به جای مروج، محقق، متخصص و مدرس صورت بگیرد.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با بیان اینکه دانشگاه نیاز به حمایت برای احداث زیر ساخت های اولیه مانند مزارع و کارگاه های نیمه صنعتی مورد نیاز و رفع محدودیت های موجود در آموزش های عملی، مهارتی به منظور افزایش توان اشتغال پذیری دانشجویان دارد، افزود: باید تلاش و حمایت ویژه‌ای در رفع ضعف ها و موانع موجود و ترویج یافته های علمی حوزه کشاورزی و منابع طبیعی صورت گیرد.

همچنین دکتر رحیمی با حضور در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل از پژوهشکده فناوری نانو و گروه های پژوهشی انرژی های دریاپایه و پیل سوختی بازدید کرد.

وی در حاشیه این بازدید در نشست با مسئولان و جمعی از پژوهشگران این دانشگاه اظهار کرد: دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل جزء دانشگاه های صنعتی خوب کشور است که با همت و تلاش اعضای مجموعه به رشد و ارتقاء خوبی رسیده است که باید به آن ارج نهاد.

وی اظهار کرد: پتانسیل‌ها و زیرساخت‌های خوبی در دانشگاه برای هسته‌های فناور وجود دارد و توجه به مرکز رشد فناوری و افزایش تعداد واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان بسیار مهم است. دانشگاه‌ها باید در زمینه تجاری سازی علم، ارتباط با صنعت و توسعه فناوری اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: در آزمایشگاه ها باید زمینه برای فعالیت دانشجویان مقطع دکتری و کارشناسی ارشد فراهم باشد و اهتمام و توجه ویژه ای به دوره پسادکتری شود.

رحیمی افزود: ما حرکت و توسعه علمی کشور را از یک بستر خشک شروع کردیم و علی رغم همه مشکلات، با مشارکت همه و حمایت‌های دائمی مقام معظم رهبری به این درجه از رشد و پیشرفت رسیدیم. مشکلات در همه سطوح وجود دارد و همه باید برای پیشرفت علم و فناوری همت کنیم.

دکتر جواد واثقی امیری، رئیس دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل نیز در این نشست گفت: دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل برای برون رفت از روزمره گی‌ها و تسریع در پیشبرد اهداف و مأموریت های دانشگاه با بهره مندی از خرد جمعی اقدام به تدوین برنامه راهبردی کرده است.

وی در ادامه به گوشه ای از چشم انداز دانشگاه از قبیل ارتقاء به عنوان یک دانشگاه در سطح استاندارد های ملی و جهانی و قرارگیری در بین ۵ دانشگاه صنعتی برتر کشور و ۵۰۰ دانشگاه صنعتی برتر جهان، سرآمد در حفظ و توسعه منابع انسانی فرهیخته، خلاق و اثرگذار در عرصه های اجتماعی و اقتصادی، دارای همکاری های سازنده علمی و فناورانه با مراکز معتبر ملی و تمرکز بر توسعه زمینه های نوین فناوری و اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد.

وی افزود: برای دستیابی به این اهداف، ماموریت هایی از قبیل توسعه کمی و کیفی فعالیت ها متناسب با آمایش سرزمین، توسعه ظرفیت های دانشگاه برای تولید و اشتراک دانش در سطح کشور و جهان، حرکت در مسیر زمینه های نوین علمی و فناوری جهانی برای ایفای نقش به عنوان یک دانشگاه در رتبه بندی جهانی، استفاده از ظرفیت های انتقال و توسعه فناوری، از طریق بهبود فرآیند تجاری سازی یافته های پژوهشی، ارائه خدمات آموزشی با کیفیت، به روز، نوین و بین رشته ای و پایش چگونگی پیشرفت در اولویت ها، راهبردها و اهداف با استفاده از فرایندها و شاخص ها ی مناسب را در نظر گرفته‌ایم.

رئیس دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در ادامه به ارائه گزارش عملکرد پژوهشی دانشگاه پرداخت و گفت: در برنامه راهبردی دانشگاه، پژوهش به عنوان یکی از راهبردهای اصلی در نظر گرفته شد که سعی کردیم تا با تغییر ساختار معاونت، ایجاد آزمایشگاه مرکزی، تشکیل و حمایت از مراکز و گروه های پژوهشی، تجهیز آزمایشگاه ها و عقد تفاهم نامه با مراکز علمی و پژوهشی داخلی و خارجی به توسعه نظام و زیرساخت های پژوهش کمک کنیم.

وی در ادامه به معرفی واحدهای پژوهشی، سامانه آزمایشگاه ها و کارگاه های مرکزی، تعداد تفاهم نامه های منعقد شده داخلی و خارجی، سمینارها و کلاس های آموزشی در راستای مهارت افزایی اشاره کرد و گفت: طرح بین المللی کشاورزی پایدار (اراسموس)، طرح مزیت استانی افزایش بازده و بهبود کیفی مزارع استان مازندران، طرح تصفیه شیرابه زباله و طراحی و ساخت سیستم رادار دفاعی از جمله قرارداد های مهم پژوهشی دانشگاه به حساب می آیند.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، دکتر واثقی امیری همچنین به آمار جذب و پذیرش واحدهای فناور، دستاوردهای مرکز رشد فناوری، کتب منتشر شده دانشگاه، تعداد مجلات و مقالات و پاره ای افتخارات دانشگاه از جمله حضور در نظام های رتبه بندی بین المللی از جمله تایمز، شانگهای، سایماگو اشاره کرد و گفت: اصلی‌ترین نیاز دانشگاه افزایش بودجه های پژوهشی و حمایت از دانشگاه برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی است.

انتهای پیام